Історія філії Мар'янівська початкова школа імені Є. П. Гребінки Опорного закладу Гребінківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Гребінківської міської ради
Не тільки люди, а й школи мають свою долю.
А почалося все в далекому 1896 році. «Небожі Євгена Павловича Гребінки, тогочасні господарі Яру (мається на увазі хутір Убіжище), вирішили землю, що була під шинком, віддати під школу: додати ще трохи землі на потреби вчительського персоналу, до того додали весь матеріал на будівлю і більшу частину коштів на будування школи: мазкою стін та іншою підсобною працею брали участь і яровчани з мар`янівцями».
«Із звітності Пирятинської повітової земської управи за 1896 рік: «Выдано пособие
(в 1896 г.) Убежищенскому обществу в размере 100 р. на постройку начального народного училища. При постройке здания для школы материальное содействие оказали Е.А.Гребёнка (Евгений Аполлонович), владелец землями и усадьбой в Убежище , и господа Мазараки (владевшие землями в х. Марьяновка). Здание школы было построено , и она начала функционировать».
«В Убежищенском народном училище: законоучитель – священик Петропавловской церкви в с. Короваях Фесенко-Навроцкий Е..
Учительница Юлия Ивановна Федьянович, окончившая 7 классов женской гимназии. Число учащихся – 49». Вона й була першою вчителькою в Убіжищенській школі.
Школа була побудована на протилежному боці шляху, що був продовженням греблі, від родового кладовища Гребінок.
З 1904 по1910 роки вчителькою Яровської школи була Анастасія Іванівна Фесечко (по чоловіку – Розум) З 1910 року і деякий час при Радянській владі вона працювала в школі разом з чоловіком Миколою Івановичем Розумом. Архівні матеріали свідчать, що в школі була одна класна кімната, розміром 9х7 метрів, вікон - 7, опалення пічне.
До 1918/1919 навчального року утримувалася на кошти земства й іменувалася земською школою. Потім – за місцеві кошти, іменувалась трудовою.
У 1928 році в будинку, де жили Гребінки, відкрито початкову школу з трьома класними кімнатами, в яких почали навчатися 1, 2 та 3-й класи. Завідуючим школи був Семен Остапович Сіденко. Вчителювали також його дружина Олександра Григорівна Сіденко і Іван Павлович Запорожець.
В 1937 році завідуючого школою О.Г.Сіденка було репресовано, як офіцера царської армії. Із заслання він не повернувся, а дружина його Олександра Григорівна працювала в школі до 1948 року.
У 1943 році, після звільнення Гребінківщини від німецько-фашистських загарбників, школа стала семирічною загальноосвітньою трудовою політехнічною. Тут навчалися діти не тільки місцеві, а й з Короваїв та Кулажинець, де школи були спалені фашистами. Довелося розширювати класні кімнати, вести навчання у дві зміни і в не одному приміщенні.
Першим директором після визволення і до 1948 року працював Микола Іванович Потій. Його змінив Павло Григорович Батрак, який добудував до будинку Гребінок ще три класні кімнати.
Біля старої школи
1959 рік. Прийнято Закон «Про зміцнення зв`язку школи з життям і дальший розвиток системи народної освіти в Українській РСР» зросла матеріальна база: створено навчальні майстерні, дослідні ділянки, шкільна кролеферма, географічний майданчик, фізичний і хімічний кабінети та придбано технічні засоби навчання. На місці де стояв будинок батьків письменника-байкаря Є.П. Гребінки та за приміщенням школи був посаджений фруктовий сад та висаджені саджанці сосен під керівництвом вчителя біології Михайла Микитовича Малки.
Школа стала називатися «Мар`янівська восьмирічна загальноосвітня трудова політехнічна школа». Кращими вчителями школи значаться М.С.Коваль, Д.Н.Чиж, Г.П.Ковтун, М.М.Малка, М.Г.Яценко, С.Г.Тіга, Л.М.Дворник.
Зустріч з ветераном війни вчителем Чижом Д. Н.
Школа пишається своїми випускниками, які стали відомими на всю Україну.
Випускники школи
У семидесяті роки активно діяла шкільна кролеферма, продовжувала розвиватися матеріальна база школи. Значна кількість випускників школи закінчила спеціальні і вищі навчальні заклади, повернулися в рідне село, працювали у різних сферах виробництва.
Вчителювали у Марянівській школі Ніна Олексіївна Кизим, Надія Миколаївна Василенко, Олег Миколайович Гапіч, Тамара Федотівна Сальник, Людмила Миколаївна Клевенська, Людмила Миколаївна Христенко, Олександр Олексійович Скрипка, Олександр Петрович Отченко, Віра Сафронівна Гейко , Віра Іванівна Дмитренко, Віра Іванівна Шило ( в даний час Карпенко), Любов Сергіївна Харченко, Микола Пантелеймонович Кот, Володимир Павлович Саган, Людмила Миколаївна Кучерявенко, Галина Олексіївна Саган, Тамара Петрівна Завізьон, Юрій Олексійович Юзупкін, Раїса Данилівна Тютюнник, Ніна Петрівна Бережна.
Велика увага педколективом приділялась і приділяється патріотичному, трудовому, фізичному вихованню.
Заготовка дров
В 1981 році педагогічний колектив школи поповнився молодими вчителями, випускниками педвузів.
Павло Григорович Батрак пішов на заслужений відпочинок. Директором школи та вчителем історії і права був призначений Володимир Миколайович Харченко, Іван Юрійович Семків - вчителем математики та фізики, Микола Григорович Нечипоренко – вчителем хімії та біології ( працював лише рік) на його місце призначений Іван Петрович Малярик – вчитель географії, Марія Кузьмівна Харченко – вихователем групи продовженого дня.
В. М. Харченко в центрі
Велику увагу молоді вчителі приділяли якості знань учнів. Значно пожвавилась робота з фізичного виховання, краєзнавства, туризму.
За ініціативи тодішнього директора школи В.М.Харченко обладнано музей історії села і школи. Створено пошуковий загін «Оберіг», керівником якого була Бережна Ніна Петрівна. На той час в школі працювали такі вчителі: Марія Андріївна Краснюк, Ольга Іванівна Безугла, Наталія Миколаївна Гавриш, Людмила Яківна Чайка, Валентина Петрівна Магазій, Ольга Олексіївна Плаксіна, Неля Іванівна Василенко, Вікторія Михайлівна Сухосир, Марія Олександрівна Ракитна, Ірина Вікторівна Задорожня, Тамара Іванівна Мороз, Надія Іванівна Власенко, Людмила Григорівна Козлова, Валентина Іванівна Бабич.
З 1983 по 1988 рік директором, на той час, неповної середньої школи працював Анатолій Дмитрович Кудін, а з 1988 року по 1993 рік - Людмила Григорівна Козлова.
Заняття аеробікою під керівництвом директора школи Козлової Л. Г.
З серпня 1993 року директором школи знову призначений Володимир Миколайович Харченко. Школа продовжує жити і працювати. Навчання, робота в гуртках художньої самодіяльності, пошукова робота, робота в шкільному саду та на пришкільних ділянках - цим заповнені будні.
Заняття в гуртках
З 1986 по 1993 рік педколектив поповнюється молодими вчителями, які навчались в нашій школі , а тепер, після закінчення педвузів, повернулися працювати. Це Повх Ліна Григорівна, Линовицька Тетяна Степанівна, Мартинова Світлана Володимирівна, Малярик Світлана Сергіївна, Дворник (Фаєнко) Тетяна Сергіївна.
У 1994 році з ініціативи дирекції школи та клопотання громади села перед Гребінківською районною радою Мар`янівську неповну середню школу було реорганізовано в середн. Педколектив знову поповнився молодими спеціалістами. Сюди прийшли працювати: Ситнікова В.В., Єрягіна І.А., Кіреєва І.Ю., Кириленко О.М., Камишова Н.Г., Швидченко С.П., Кужельова А.Б., Мартинов С.І., Тарасенко В.М., Калитченко А.В.
Перший випуск середньої школи
З 1993-1994 н. р. початкові класи навчалися в приміщенні дитячого садка, який був побудований в центрі . Будівля двоповерхова, простора, з багатьма незайнятими кімнатами.
Фольклорно-етнографічний гурток «Оберіг» багато років збирав цікавий народознавчий матеріал. І, як результат, під керівництвом заступника директора школи Марії Кузьмівни Харченко було обладнано етнографічний музей.
Влітку 1996 року приміщення дитсадка, що в центрі села, було відремонтовано і переобладнано. Все підготовлено до переїзду школи. 1 вересня 1996 року Урочиста лінійка і Перший урок – в новому приміщенні. Нарешті учні навчатимуться в сучасних класних кімнатах.
Школа-садок
В 1999 році для потреб школи було виділено 30 га родючої землі, щоб поліпшити матеріальне забезпечення навчальних кабінетів, підсобних приміщень, їдальні, яку віддали на спільний обробіток місцевому приватному підприємцю В.І.Вітренку.
З 1999 по 2000 рік директором школи була призначена Марія Кузьмівна Харченко, а з 2000 року по 2006 рік - Володимир Миколайович Харченко.
З 2006 року і по даний час школу очолює Валентина Василівна Ситнікова.
Ситнікова В. В.
За рахунок коштів, одержаних від спільного обробітку землі, під керівництвом директора, зусиллями працівників та батьків було повністю оновлено інтер`єр школи: поклеєні нові шпалери у всіх класах, їдальні та коридорах, замінений лінолеум та оновлено панелі, зроблений капітальний ремонт харчоблоку та обладнано внутрішні туалети для хлопчиків і дівчаток.
Шкільний туалет
Закуплено нові навчальні посібники та комп’ютерна техніка. В 2007 році за бюджетні кошти закуплено 5 сучасних комп’ютерів та обладнано комп`ютерний клас. А у 2010 році на урочистому відкритті в с. Мар’янівка ТОВ СП “НІБУЛОН» школі було вручено подарунковий сертифікат на 9 новітніх комп’ютерів.
«Гребінчину світлицю», яка була відкрита 2 лютого 1996 року, також було перенесено в нове приміщенні школи. Готуючись до 200-річчя з дня народження Є.П. Гребінки, педколектив школи поновив експозиції музейної кімнати.
Оновлена Гребінчина світлиця
1 вересня 2013 року на урочистій лінійці, присвяченій Дню знань, школі було вручено Рішення Гребінківської районної ради від 09.08.2013 р. «Про присвоєння Мар`янівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Гребінківської районної ради Полтавської області імені Євгена Павловича Гребінки».
У школі діє система самоврядування «Шкільний парламент», при якому діють кілька комісій: «Знання», «Дисципліна і порядок», «Здоров’я», «Рада суспільно-корисних і добрих справ», «Центр національного і культурного відродження», «Дозвілля», «Прес-центр».
За останні роки до педагогічного колективу школи влилися нові кадри: вчитель англійської мови Р.Л. Згуровська (Шкода), вчитель історії Ю.С. Бербін (Тютюнник), вчитель фізичної культури С.І. Сердюк, вчитель початкових класів Я.М. Яцько, вчитель географії С.О. Затинайко, вчитель зарубіжної літератури Н.І. Бойко, вчитель математики А.О. Єрягіна (Яременко), вчитель хімії та біології Ю.В. Запорожець, вчитель початкових класів В.В. Герасько, Ю.В. Фаєнко, Діденко В.А.
Педколектив,2018 р.
З 2018 року школу було реорганізовано у філію Мар'янівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Євгена Павловича Гребінки Опорного закладу Гребінківської загальноосвітньої школи №4 Гребінківської міської ради Полтавської області.
Спільними зусиллями адміністрації школи та педколективу створюються комфортні умови для навчання учнів та реалізації інноваційних освітніх програм і технологій. Приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Коридори та класи школи поступово змінюють свій імідж, активно проводиться робота по озелененню коридорів, класних кімнат. У школі за останні роки повністю замінено вікна та вхідні двері на енергозберігаючі, замінено систему опалення, придбано нові сучасні парти для школярів, поповнюється матеріальна база.
Оновлена школа
У 2018-2019 н. р. у школі було створено всі умови для прийому першокласників у НУШ, відновлено роботу ГПД та гуртків.
Перший клас
Учні школи беруть активну участь у районних олімпіадах, конкурсах та спортивних змаганнях. У 2018-2019 н.р. учні школи стали призерами у змаганнях з легкої атлетики серед школярів Гребінківської ОТГ.
У 2018 році педагогічний колектив поповнився ще одним молодим спеціалістом, учителем математики та фізики – Запорожець А.В., і це теж випускниця нашої школи.
У школі працює 15 педагогів і з них 10 є випускниками рідної школи.
Список
використаних літературних джерел та архівних матеріалів
1. Припутень О.І «Євген Павлович Гребінка і Гребінківщина» літературно- краєзнавчі нариси/ Полтава: ТОВ «АСМІ» , 2011 – 384 с.
2. Архів музею «Гребінчина світлиця» філії Мар`янівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Євгена Павловича Гребінки.
3. Безродня Н.В. «Що ми скажемо дітям ?» районна газета «Серп і Молот» від 9 жовтня 1990 року №113(6749).