Рудківська гімназія Гребінківської міської ради
ІСТОРІЯ
РУДКІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ
ГРЕБІНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Рудківська гімназія Гребінківської міської ради
Лубенський район, с.Рудка, провулок Шкільний, 1а, 37461
Історія розвитку освіти в селі Рудка веде свій початок із будівництва на кошти Гребінок однієї з перших у Лубенському повіті земської школи.
У Покровській церкві 3 липня 1844 року вінчалися письменник Є.П.Гребінка з Марією Василівною Ростенберг, рудківською правнучкою, засновника цієї церкви, секунд – майора Івана Михайловича Боярського .
Земська школа в с.Рудка за кошти Є.П.Гребінки була відкрита 7 травня 1847 року. На жаль,після смерті письменника його дружина перестала відпускати кошти на школу, яка офіційно була закрита 3 квітня 1849 року, і Рудка ще довго залишалася без школи.
Лише в 1886 році в селі була відкрита церковно – парафіяльна школа.
Законовчителем був священик Микола Зубов,а вчителем – диякон Василь Стасевський, щире, з любов’ю ставлення до праці якого неодноразово відзначалося в періодичному виданні «Полтавские епархиальные ведомости». Син його, Іван Васильович, 1920-х роках учителював у залізничній школі станції Гребінка.
Приміщення школи не збереглося,а стояла вона навпроти пізніше побудованої школи .
На 1911 рік припадає будівництво в селі Рудка старого приміщення школи,яка стоїть на шляху з Рудки до Тимок і Яблуневого . Школа була церковно – приходська. Будована на дубових сохах,а потім обкладалася цеглою і складалася з чотирьох класних кімнат і учительської .Тут же знаходилася кімната для проживання вчителів та підсобне приміщення. (Будівля школи збереглася до нашого часу, але вона переобладнана на 4-х квартирний будинок). Свідок подій 1917 року Пилипенко Мефодій Романович,нині покійний,у зустрічах з молоддю і школярами згадував: «Голод,холод супроводжували нас у навчанні у ці грізні роки,а все ж ми тягнулися до науки». До 1930 – 31 рр навчання в школі було початковим . Ось що згадує Лисенко Ганна Митрофанівна, нині покійна, яка довгий час працювала технічним працівником школи : «Ми ,діти бідняків, дуже хотіли навчатися, але були великі труднощі. В школі в той час було два вчителі, навчалися в дві зміни. В класах стояли чорні парти, за якими сиділи по чотири учні. Книг не вистачало, писати не було на чому. Писали пером – рундом, а чорнило робили з столового буряка».1932-33 навчальний рік став одним з найтрагічніших в історії села,коли від голодомору загинули близько 900 мешканців, серед них багато дітей шкільного віку.Точну кількість жертв тепер встановити неможливо. Зараз біля новозбудованої середньої школи споруджено Хрест пам'яті невинноубієнним односельцям.
Директорами повоєнних років були Рубан П.М.,Козлов Д.М.,
Пилипенко М.І.,Біліченко Г.І.,Охріменко І.К.,Дворник Й.М,
Соляник М.Д.,Гнида Г.В.
Вчителями працювали Шпурик І.С.,Чернишова О.Г., Калина Г.Я.,
Башенко П.А.,П'ятнецька О.А.,Геря О.М.,Соняшний С.В.,Мовчан К.В., Карпенко В.П.,Скітський К.О.,Сальник Н.М.,Склярова Г.І. ,Васюк І.Ф., Іванина А.Г., Горбенко Н.А., Чекан І.В., Буць О.Т.
В 1938 році в школі перейшли на загальне семирічне навчання.
Великої шкоди освіті завдала війна 1941-45рр. У війну школа не працювала. Німці хотіли знищити школу,але вчителька німецької мови врятувала її. Вона сказала німцям, що то її хата, і вони залишили її.
Залікували рани жителі села Рудка і з 1944 року школа почала працювати . Класи були великі по 30-40 учнів , багато дітей були переростками .
В 50-х роках почалося будівництво другого приміщення школи , у якому знаходилося три класні кімнати і коридор.Із 1959-60 навчального року школа переведена на восьмирічне навчання .В цьому ж році почала працювати і новозбудована із шлакоблоку нова школа. В ній навчалося 162 учні . В даний час приміщення школи не збереглося .
Деректорами школи цього періоду були:
ГнидаГ.В. – 1957-67рр.
Загорулько Н.П. – 1969-68рр.
Буць .О.Т. – 1969-72рр.
Довбиш Н.Б. – 1972-73рр.
Велігіцький Д.М.- 1973-74рр.
Попович П.М. – 1974-75рр.
Логвиненко В.І. - 1975 – 79 рр.
В 1979 році Рудківську восьмирічну школу реорганізовано в початкову, яка працювала до 1991 року. ( завідуючою початкової школи була призначена ЮщенкоТ.І.) Подальше навчання учні продовжували в Овсюківській середній школі.
З 1983 року правління колгоспу імені Чапаєва на чолі з Томіним В.П. подає клопотання про початок будівництва нового приміщення школи у селі Рудка,на що 20 квітня 1985 року отримано відповідь, що Гребінківський райвно не заперечує про проектування школи в Рудці Гребінківського району.
Будівництво школи в селі велося господарським способом колгоспом ім.Чапаєва під керівництвом голови колгоспу Лещенка М.Г. Всі жителі села приймали активну участь у будівництві.
У червні 1991 року в с. Рудка відкрилася середня двоповерхова школа на 240 місць.На час відкриття в школі навчалося 110 учнів і працювало 19 учителів. Директором школи призначений Ічанський О.І.
Школа охопила навчанням учнів, які проживають в с.Горби Гребінківського району та в с.Тимки Оржицького району. Для цих учнів був організований підвіз колгоспним автобусом. Надалі, після реорганізацій колгоспів, Рудківська школа за власні кошти та кошти блангодійників першою у районі придбала власний шкільний автобус для організації підвезення учнів.В 2011р. 26червня відзначали 100 річний ювілей від початку відкриття старої школи і 20 – річний ювілей Рудківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.
Школа має просторі класні кімнати ,великий спортивний зал, (найбільший серед сільських шкіл) навчальну майстерню, їдальню із залом для приймання їжі, бібліотеку,комп'ютерний клас. Школа здійснює шефство над пам'ятниками історії. В усіх сферах виробництва можна зустріти вихованців школи. На сьогоднішній день у школі працює 13 педагогів. Чотири з них мають вищу категорію,шість- першу та три -спеціаліста.
З 2018 року у школі вперше в районі за кошти меценатів була побудована надсучасна топочна, яка працює на пелетах. За кошти районної та сільської рад вона була введена в експлуатацію. Це дало змогу зменшити тиск на районний бюджет, зекономити кошти та отримати тепло в школі.
З вересня 2021 року Гребінківською міською радою школа реорганізована у Рудківської гімназію.
На сьогодніщній день до школи шкільним автобусом підвозяться учні з 5 навколишніх сіл.